Українська Гельсінська група та її діяльність.

     9 листопада виповнюється 40 років від дня створення Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод, першої за радянських часів правозахисної організації. Саме тоді, наприкінці ХХ століття, позначеного небаченими досі спалахами насильства, розпочато якісно новий, ненасильницький та легальний етап боротьби українців за національні та людські права.

Заключний акт Наради з безпеки та співпраці в Європі, підписаний 1 серпня 1975 року в Гельсінкі главами країн Європи, а також СРСР, США та Канади, прирівнювався до національного законодавства, а тому дав можливість відкрито та легально боротися з порушеннями прав людини, опираючись на міжнародне право. Вже 9 листопада 1976-го, за ініціативою письменника Миколи Руденка, генерала Петра Григоренка,громадської діячки Оксани Мешко, письменника-фантаста Олеся Бердника, юриста Левка Лук’яненка було створено Українську Гельсінську Групу.

Українська Гельсінська Група нагадала світові про існування поневоленої України і порушила питання про визнання її світовим співтовариством. Усього в групу вступила 41 особа, серед яких українці       В. Овсієнко, М. Горинь, І. Гель, Л. Плющ, В.Чорновіл, О. Тихий, Ю. Литвин, В. Марченко, В. Стус.

 Уже з грудня 1976 року почалися обшуки і допити членів УГГ. Кілька разів Групу було майже повністю розгромлено, але щоразу до неї приходили нові люди. До 1980 року 24 учасники Української Гельсінської Групи були засуджені та ув’язнені. Усі загалом вони відбули у тюрмах, таборах, закритих психіатричних лікарнях, на засланні понад 550 років.  

Як тільки в період «гласності» й «перебудови» перші гельсінківці  опинилися на волі, вони відновили діяльність, яка швидко набула політичного характеру. В 1988 році Група трансформувалася а Українську Гельсінську Спілку, яка, по суті, була першою українською політичною партією, принципово альтернативною до КПРС.

До 40-річчя від дня створення Української Гельсінської Групи в читальному залі районної бібліотеки імені Лесі Українки оформлено виставку-перегляд «Українська Гельсінська Група та її діяльність». На ній увазі відвідувачів представлено інформацію про засновників Групи, про її діяльність та історичну значимість. Виставка вміщує твори, авторами яких є члени Української Гельсінської Групи.

            Українська Гельсінська Група посідає визначне місце в історії українського правозахисного і національно-визвольного руху. Вона є витоком більшості донині чинних в Україні правозахисних організацій, національно-демократичних партій, які разом з іншими чинниками привели Україну до незалежності, де відкрилася можливість побудувати правове суспільство.

 

                                                                           Матеріал підготувала головний бібліотекар

                                                      районної бібліотеки імені Лесі Українки Олена Дяченко.