«І стогне вічним спогадом земля»

 

                                                                                                              О, як же ти не вмерла, Україно,

                                                                                                              Бо скільки ж то зловісницька мета

                                                                                                              Звела людей, приречених безвинно, -

                                                                                                              Й ніхто за це ні в кого не спитав.

 

В історії українського народу є трагічні сторінки, що примушують стискатися людські серця. Одна з найстрашніших таких сторінок – Голодомор.

У ХХ столітті наш народ пережив три голодомори: 1921-1922 рр., 1932-1933-го і 1946-1947 рр., які забрали життя від семи до десяти мільйонів українців. Найбільш масштабним і жахливим був голод 1932-1933 років – у найтихіші місяці  в українських селах щохвилини помирало 24 людини, щогодини – 1440, щодоби – 34 тис.560.

Голод 1932-1933 років  став для українців тим, чим був голокост для євреїв.

Причинами голодомору в Україні у 1932-1933 роках є: вивезення зерна з України, колективізація, розкуркулювання, денаціоналізація, геноцид. Близько 81% загиблих від голоду в Україні були українці, 4,5 – росіянами, 1,4% - євреями та 1,1%- поляками. Серед жертв було також багато білорусів,болгар та угорців. Те, що відбувалося в Україні в 1932-1933 роках ніде в документах не зафіксовано.

В читальній залі  районної бібліотеки для дорослих ім. Лесі Українки оформлено книжкову виставку-реквієм « Невиплакані сльози України».  На виставці представлено книги та статті з періодичних видань про страшні події тих років.

Кожного року фонд районної бібліотеки для дорослих поповнюється книгами про Голодомор. У листопаді 2016 року бібліотека отримала такі книги: Джеймс Мейс «Україна: матеріалізація привидів»; Горошко С.І., Червінський В.І. «Голодомор 1932-1933 рр. Українська гуманітарна катастрофа ХХ століття»; 1933: «І чого ви ще живі?».

У краєзнавчому фонді нашої бібліотеки збираються матеріали про  ті страшні події , які не оминули наш край. Вони відображені в таких книгах як: «Книга пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років у Житомирському районі»; «Голгофа. Звягельщина 1933»;  «Боротьба українського народу у роки голодомору 1932-1933».  У книзі «Голгофа. Звягельщина 1933»  вміщені  архівні джерела, свідчення очевидців, й дослідження істориків тощо. У написанні цієї книги є і заслуга бібліотекарів нашого району, які збирали інформацію в очевидців, які незважаючи ні на що вижили у ті страшні часи. Також на виставці представлено тематичну папку періодичних статей  «Голодомору з пам’яті не стерти».

Тож пом’янімо хоч сьогодні, із запізненням у кілька довгих десятиліть, великомучеників нашої історії. 

Хай у кожному місті й селі, у кожній оселі, у кожній родині старий і малий схилить голову перед  пам’яттю невинно убієнних голодомором-геноцидом, уклінно припаде до їхніх могил, поставить свічку перед образом Божим та вшанує хвилиною мовчання. 

 

Матеріал підготувала бібліотекар районної бібліотеки Анастасія Осадчук