Голокост – шрам на серці людства.

Євреї з давніх часів мешкали на Житомирській землі. За часів радянської влади вони були повноправними громадянами і з початком Великої Вітчизняної війни пішли боронити рідну землю. Німецькі загарбники вдерлися на Поліську землю на початку липня 1941 року, і в кінці серпня вся область була ними окупована. З перших днів окупації фашисти приступили до планомірного винищення єврейського населення.

         Першими жертвами стали жителі Житомира, Бердичева, Новограда-Волинського, Коростеня і Коростишева, а також інших населених пунктів. Протягом липня 1941 року в області було фізично знищено близько 3 тисяч євреїв, у серпні розстріляно ще 10 тисяч. Вересень 1941 року став найкривавішим місяцем за увесь період окупації – в області нацисти знищили понад 27000 євреїв.

         За період з 1941 до 1945 року на українських землях загинуло близько

3 000 000 мирних жителів, з яких близько 850 000 — 900 000 складали євреї, що проживали в Україні.

         До Дня пам’яті жертв Голокосту в районній бібліотеці для дорослих оформлено виставку-застереження «Поза межами розуміння», біля якої проведено огляд «Голокост – шрам на серці людства». Увазі відвідувачів представлено книги, статті з періодичних видань та тематичну папку «Вклонімося полеглим і живим!». Велику зацікавленість у присутніх викликали такі видання: О.М. Іващенко «Пам’ятки і пам’ятні місця Голокосту на Житомирщині в роки Великої Вітчизняної війни»; 

А. Подольський «Уроки минулого. Історія Голокосту в Україні»; А Кузнєцов «Бабин Яр»; «Єврейські діти України – жертви Голокосту»; «Поза межами розуміння. Богослови та філософи про Голокост».

          Населення Житомирщини свято шанує пам’ять про всіх тих,  хто загинув від рук німецьких окупантів. Живим втіленням нетлінної пам’яті про них є доглянуті могили, а також монументи, меморіальні комплекси, пам’ятники, обеліски. Вони є своєрідним пантеоном слави і величі не тільки солдатського подвигу, мужності партизанів і підпільників, але й пам’ятками про спалені міста і села, про тисячі знищених окупантами наших земляків. Усім жертвам війни – вічна пам’ять.

         Матеріал підготувала головний бібліотекар

районної бібліотеки імені Лесі Українки Олена Дяченко.